(067)493-51-77 (050)806-54-97
Наша мережа магазинів

Невеликий екскурс в історію вишивки

Невеликий екскурс в історію вишивкиНапевно, ви знаєте, що з давніх часів орнаменти на вишиванці або іншому предметі побуту несли певну інформацію. Це своєрідний шифр, по якому можна було прочитати сімейний та соціальний стан людини, її походження тощо. Наприклад, частіше за все під час вишивання зображували тварин. Наші предки вірували, що такі орнаменти оберігали людину від злих сил. Розповсюдженими були також схематичні фігури (Дерева життя, Сонця, Берегині). Це своєрідна данина життєдайним першоосновам усього на Землі. Дане питання є досить цікавим, тому його вивченням займалися багато відомих вчених. До якого висновку вони дійшли, ми і поговоримо далі.

Детальніше про зображення на вишивці

Загалом можна виділити 3 основні види орнаментів:

 1. Геометричні: прямі горизонтальні та хвилясті лінії (знак землі та води відповідно), хрести (знак вогню та сонця), кружечки, ромби… Ними наші пращури закладали код: зачати дитину, отримати багатий врожай тощо.
 2. Рослинні. Цими орнаментами вишивальниці оспівували красу природи. Крім того, ці фігури несли певне значення. До прикладу, барвінок символізував нев’януче життя, яблучне коло – любов, листя дубу – сонце, вічність буття… Поширеними також є зображення гілок дубу, хмілю, винограду, ялинки. В кожне із них запрограмовано своє значення.
 3. Зооморфні (зображення тварин): кінь, заєць, півень, зозуля, метелик, павук… Кожна вишивальниця вкладала своє значення в ці орнаменти. Але є елементи, які мали лише одне тлумачення. Наприклад, пара перепеличок, пав, голубків найчастіше вишивались на рукавах весільних жіночих сорочок. Носити такий одяг могла лише одружена жінка.

Техніки вишиванняДо речі, красномовними також є кольори:

 • червоний – любов, пристрасть, світло, жага (до речі, вважалося, що він підсилює енергетику людини);
 • зелений – буяння, весна, життя, оновлення;
 • білий – кохання та невинність;
 • жовтий – радість (в давнину вірили, що він підсилює веселий норов і відкритість людини);
 • оранжевий – життєва енергія (цей колір використовували рідко, лише як акцент);
 • чорний – смерть, горе, смуток, нещастя (частіше одяг, вишитий у цій гамі кольорів, одягали під час посту);
 • синій – вода, жіноче начало тощо.

Слід зазначити, що орнаменти, техніка виконання та кольори були різними у різних місцевостях. Але є деякі спільні риси. Наприклад, на селянських вишиванках зображували найчастіше квадрат, що розділений на 4 частини.  В кожній з них були вишиті крапки та кільця. Це символізувало засіяне поле чи новий господарський двір.


Чому дівчат долучали до вишивання?Техніки вишивання

Гладь, хрестик, мереження, плетіння, бігунець, низь… Загалом українська народна спадщина налічує близько 100 видів та технік вишивання. Їх майстрині обирали на свій смак та розсуд. Щодо композиції, то  найрозповсюдженішими були вазонні, букетні та стрічкові.

Чому дівчат долучали до вишивання?

Мистецтво вишивки передавалося із покоління в покоління. Таким чином молодих дівчат вчили бути терпимими та відчувати справжню красу. До свого весілля вони повинні були вишити власноруч весільний рушник, сорочку майбутньому чоловікові, хустку тощо. Чим більше дівчина проводила часу з тканиною, голкою та кольоровими нитками, тим працьовитішою її вважали.

Долучайтеся і ви до традицій нашого народу, адже вишивка забезпечує непорушний зв’язок з минулими поколіннями. До речі, за необхідними матеріалами ви завжди можете звернутись в компанію “Світ Льону”. Ціна і якість матеріалів вас приємно здивують!

Фільтр
Знайдено 5 
Підтвердіть
Для того, що б додати товар в список бажань, що Вам потрібно
Наша мережа магазинів
 • м. Львів, вул. Куліша, 31
 • м. Львів, вул. Городоцька, 63